YKS 2023-2024 TERCİHLERİ HK.

YKS 2023-2024 TERCİHLERİ HK.

YÜKSEK ÖĞRENİM VE DIŞİLİŞKİLER DAİRESİNDEN

ÖNEMLİ DUYURU

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Sonrası Öğrenciler Tercihlerini Yapmaya Başladı.

           20 Temmuz 2023 tarihinde açıklanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları doğrultusunda, öğrenciler 27 Temmuz - 8 Ağustos 2023 tarihleri arasında tercihlerini https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapabileceklerdir.

 

Tüm öğrenciler tercihlerini yapmadan önce, ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu dikkatlice okumalıdırlar. Bunun yanında ÖSYM tarafından yapılan duyuruların takip edilmesi ve tercihlerin bu doğrultuda yapılması gerekmektedir.

 

Tercihler yapılırken 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alan Tablo 1B'deki başarı sırasına dikkat edilmesi son derece önemlidir. KKTC kontenjanlarından yararlanacak olan öğrenciler; başarı sırası dikkate alınarak, kendi aralarında yapılacak olan sıralamaya göre yerleştirilecektir.

 

·      Hukuk programlarına yerleşmek isteyen öğrencilerin eşit ağırlık puan türünde ilk 125,000’e,

·      Mühendislik programlarına (Orman, Ziraat, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri, Su Ürünleri/Su Bilimleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği, Biyosistem Mühendisliği, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Su Ürünleri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dâhil) yerleşmek isteyen öğrencilerin sayısal puan türünde ilk 300,000’e,

·      Mimarlık programlarına yerleşmek isteyen öğrencilerin sayısal puan türünde ilk 250,000’e,

 

 

·      Tıp programlarına yerleşmek isteyen öğrencilerin sayısal puan türünde ilk 50,000’e, öğretmenlik programlarına (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil) yerleşmek isteyen öğrencilerin ilgili puan türünde ilk 300,000’e,

·      Eczacılık programlarına yerleşmek isteyen öğrencilerin sayısal puan türünde ilk 100,000’e,

·      Diş hekimliği programlarına yerleşmek isteyen öğrencilerin sayısal puan türünde ilk 80,000’e girmesi gerekmektedir.

 

 Tercih yapacak olan öğrencilerimize başarılar dileriz.


hero